Kvída a Nyota – hrabáč kapský

Poznejme se!

Zoo Praha  |  09. 09. 2016


Velkou radost udělalo chovatelům Nyota, mládě hrabáče kapského, které ihned po narození dne 20. srpna 2016 začalo sát mateřské mléko.

Kvída a její mládě - hrabáč kapský. Zdroj: Zoo Praha Kvída a její mládě - hrabáč kapský. Zdroj: Zoo Praha

Velkou radost udělalo chovatelům Nyota, mládě hrabáče kapského, které ihned po narození dne 20. srpna 2016 začalo sát mateřské mléko.

Historie chovu tohoto podivuhodného afrického savce v Zoo Praha sahá do roku 1979, kdy přišli do Prahy úplně první hrabáči. Jednalo se o dvě samice – Bojsu a Nebojsu dovezené z britského Ravensdenu. Po úhynu Nebojsy byl k Bojse dopraven první hrabáčí samec z volné přírody z Namibie. Hrabáč, pojmenovaný chovateli příznačně „Táta“, se stal dva roky po svém příchodu otcem prvního odchovaného mláděte.

A právě syn našeho prvního odchovance, samec Draco, se do pražské zoo vrátil, aby se stal partnerem samice Kvídy. Kvída přicestovala do Zoo Praha jako roční mládě z nizozemské Burgers' Zoo v Arnhemu v roce 2006. Po předchozích dvou neúspěšných odchovech porodila Kvída již druhé životaschopné mládě.

V lidské péči sice nejsou porody hrabáčů úplně neobvyklé, mnohem náročnější je však mládě odchovat. Hrabáčí samice nebývají příliš starostlivými matkami a více než 50% narozených mláďat z různých příčin hyne. Velkou roli hraje chovatelská zkušenost, protože zdárný odchov je závislý především na pomoci lidí. Tým pracovníků Zoo Praha však již nasbíral množství zkušeností, díky kterým se podařilo udržet při životě a zdárně odchovat loňské Kvídino mládě, které zpočátku nebylo schopné sát mlezivo. Samo se napilo až devátý den a bez náročné a trpělivé péče chovatelů by nepřežilo.

Letos byla situace po narození mláděte, které proběhlo v sobotu 20. srpna ve čtrnáct hodin přímo před zraky návštěvníků, daleko optimističtější. Kvída si ihned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha mláděte byla přes 1 400 gramů, což potvrdilo, že čím starší a zkušenější je samice, tím větší má mládě.

Malý hrabáč začal sám aktivně hledat matčiny struky a kolem půl čtvrté odpoledne se poprvé pokusil sát mateřské mléko. Pití opakoval nejdříve častěji a potom v pravidelných, asi dvouhodinových intervalech. Přesto jsou v expozici hrabáčů dosud drženy nepřetržité služby, které dohlíží zejména na to, aby samice mládě v umělé noře nezalehla a aby jej pravidelně kojila. Mládě je též průběžně váženo a zaznamenávají se jeho denní přírůstky.

První dny života bývají pro mláďata hrabáčů rizikové. Náš malý hrabáč už ale má nejkritičtější období za sebou a jeho odchov probíhá maximální přirozenou cestou, jak v zoo lze. Přijďte ho přivítat do pavilonu Afrického domu!

Kvídino mládě - hrabáč kapskýkasik kasuar 300x200

Poznejte 22 nejzajímavějších obyvatel pražské zoo – osobností, které na vás mezi lety 2010 a 2012 pravidelně shlížely z plakátů! Nejenom, že je každý z nich představitelem fascinujícího živočišného druhu, ale navíc jsou to jedinečné individuality s vlastním životním příběhem a povahou. Seznámit se s nimi stojí za to!

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní