Seeta a Radja – dvojzoborožci indičtí

Poznejme se!

Zoo Praha  |  17. 06. 2016


Majestátní a elegantní dvojzoborožci patří bezpochyby k jedněm z nejimpozantnějších ptáků světa. A o pražské dvojici Radjovi a Seetě to platí dvojnásob – mezi zoborožci, kteří v Zoo Praha žijí, jsou totiž jedni z největších. Až se někdy budete procházet mezi voliérami tzv. Bažantnice, zastavte se u nich na chvilku!

Seeta a Radja – dvojzoborožci indičtí. Zdroj: Zoo Praha Seeta a Radja – dvojzoborožci indičtí. Zdroj: Zoo Praha

Majestátní a elegantní dvojzoborožci patří bezpochyby k jedněm z nejimpozantnějších ptáků světa. A o pražské dvojici Radjovi a Seetě to platí dvojnásob – mezi zoborožci, kteří v Zoo Praha žijí, jsou totiž jedni z největších. Až se někdy budete procházet mezi voliérami tzv. Bažantnice, zastavte se u nich na chvilku!

Chov dvojzoborožců indických má v Zoo Praha dlouholetou tradici: první jedinci přišli do zoo již v 50. letech a od té doby zde alespoň nějaký vždy pobýval. Ostatně právě oni byli po dlouhou dobu jediným ze tří známých druhů dvojzoborožců, který byl v pražské zoo chován. Druhé dva – dvojzoborožec hnědavý a nosorožčí – se do Zoo Praha dostaly až s novým tisíciletím.

Pro svůj mohutný zobák bývají zoborožci lidmi často zaměňováni za tukany, se kterými ovšem nejsou vůbec příbuzní. Odlišit je od tukanů je přitom nanejvýš snadné díky typické přilbici na zobáku, která je u dvojzoborožců obzvláště mohutná. A právě podle její barvy lze od sebe poznat i Seetu a Radju. Samci dvojzoborožců indických totiž mají okraje přilbice černě lemované, zatímco samice ji mají celou žlutou. A komu by to nestačilo, ať se ptákům zahledí do očí. Zatímco samice Seeta má duhovky modrobílé, orámované jemně načervenalými víčky, samec Radja je má červené a jeho víčka jsou černá.

Seeta pochází z importu dovozní firmou a do pražské zoo přišla v dubnu 1989 ještě jako velmi mladá. Stejně starý Radja se k ní připojil o necelé čtyři roky později. Již záhy spolu utvořili pár, jejich vztah ale nebyl vždy jen harmonický. Ačkoli o hnízdění se pokusili mnohokrát, nikdy nebyli úspěšnými rodiči. V roce 2009 pak začal být Radja na Seetu hrubý, takže od sebe museli být odděleni. Každý dostal nového partnera, avšak ani v nových párech nebyli úplně šťastní. Nakonec se je chovatelé po čtyřech letech rozhodli vrátit zpět k sobě s nadějí, že třeba v jejich vzájemných vztazích došlo k posunu. A ukázalo se, že to byl dobrý krok: poslední tři roky je vztah Radji a Seety velmi harmonický! Jen na své první odchované mládě stále čekají.

Dnes jsou Radja a Seeta již zasloužilými obyvateli pražské zoo a stali se z nich zdejší nejdéle chovaní i nejstarší zoborožci – oba již mají čtvrt století života za sebou. Nicméně i přes jejich věk stále existuje šance, že se jim podaří vyvést mládě. Nebylo by to poprvé, kdy se něco takového stalo – z minulosti je dokonce doložen případ, kdy samice dvojzoborožce indického poprvé zahnízdila a úspěšně odchovala zdravé mládě ve věku více než 30 let. Držme jim tedy palce! 

Seeta a Radja – dvojzoborožci indičtíkasik kasuar 300x200

Poznejte 22 nejzajímavějších obyvatel pražské zoo – osobností, které na vás mezi lety 2010 a 2012 pravidelně shlížely z plakátů! Nejenom, že je každý z nich představitelem fascinujícího živočišného druhu, ale navíc jsou to jedinečné individuality s vlastním životním příběhem a povahou. Seznámit se s nimi stojí za to!

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní