Zoo Praha

Menu

Podpora strážců Biosférické rezervace Dja

Zoo Praha  |  03. 09. 2017Strážci Biosférické rezervace Dja, foto (c) Khalil Baalbaki
Strážci Biosférické rezervace Dja, foto (c) Khalil Baalbaki

V Biosférické rezervaci Dja navázala pražská zoo úspěšnou spolupráci s tamními strážci pralesa. Již několik let s nimi rozvíjíme společné projekty a pomáháme jim zajistit lepší podmínky pro jejich práci, bez níž by ochrana goril nebyla možná.

Materiální podporou Biosférické rezervace Dja zlepšit vybavenost strážců rezervace a přispět tak k ochraně přírody, v místě, které bylo prohlášeno za součást Světového dědictví UNESCO.

Zoo Praha dodává potřebné terénní vybavení strážcům Biosférické rezervace Dja na východě Kamerunu, kteří s nasazením života chrání gorily a další zvířata před pytláky.

Práce strážců spočívá nejen v ochraně pralesa a ohrožených druhů, ale v roce 2013 se jejich činnost rozšířila také o spoluúčast na vzdělávacích aktivitách Zoo Praha v místě realizace projektu: doprovázejí jízdy Toulavého autobusu. Vedení rezervace je navíc spoluzakladatelem Ekoklubu přátel Dja – klubu přírodovědců, který soustředí mimoškolní aktivity spojené s ochranou biodiverzity v Kamerunu.

Působení Zoo Praha na poli ochrany přírody v Dja se ještě prohloubilo, když díky výborným vztahům s vedením rezervace získala na pět let do bezplatného užívání část základny v Somalomo, v těsném sousedství parku. Tato základna slouží jako výchozí bod pro cesty Toulavého autobusu.

Vybavení pro strážce rezervace Dja, foto (c) Khalil BaalbakiVybavení pro strážce rezervace Dja, foto (c) Khalil Baalbaki

Strážci potřebují spolehlivé vybavení pro drsnou práci v terénu. Dosud jim Zoo Praha zajistila například: generátor, satelitní telefon, dalekohledy, stany, fotoaparáty, počítače, pláštěnky, gumovky, atd.

Finanční podpora strážců rezervace je realizována také díky sběru starých mobilů: Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa!