Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Želva ostnitá (Heosemys spinosa)

Okrajové štítky na plochém krunýři vybíhají v hroty, které jsou u mláďat dlouhé a ostré, u dospělých málo výrazné.

Foto: Petr Velenský, Zoo Praha Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Třída Plazi (Reptilia)
Řád Želvy (Chelonia)
Čeleď Batagurovití (Geoemydidae)
Rozšíření Asie (jihovýchodní Asie, včetně Indonésie a Filipín )
Biotop sladké vody, hory, tropický les (potoky v tropických horských lesích a jejich okolí)
Potrava části rostlin ( bezobratlí, plody, hlízy a další části rostlin, občas zdechliny a bezobratlí )
Rozměry délka karapaxu 17,5–22 cm, hmotnost 1,5–2 kg
Rozmnožování Samice klade 1 vejce (výjimečně až tři), jehož inkubace trvá podle teploty 90–170 dní.

Zajímavosti

  ŽELVY OBECNĚ: Želvy jsou starobylí plazi, kteří se na Zemi objevili před 220 miliony lety, tedy v době, kdy zde vládli dinosauři. Od té doby se nijak výrazně nezměnil ani jejich vzhled, ani způsob života. O jejich anatomii, fyziologii i chování bylo napsáno mnoho, a přece jsou občas pro člověka záhadou. Pro všechny druhy je typický krunýř skládající se z horního karapaxu a spodního plastronu, který je přirostlý k části kostry. U suchozemských želv je tvrdý a většinou vyklenutý.Kromě krunýře se však želvy mohou pochlubit i dalšími zvláštnostmi. Nemají zuby, ale okraje jejich čelistí jsou tak tvrdé a ostré, že si poradí nejen s tuhými plody, ale v případě některých druhů i s kostmi. Značná vytrvalost a odolnost želv souvisí s jejich schopností vyrovnat se s vysokou koncentrací kyseliny mléčné ve svalech. Všechny želvy jsou vejcorodé, vejce kladou na souši a o snůšku nepečují. Mnohé druhy putují na kladiště na velké vzdálenosti a využívají stejná místa po tisíce let. ŽELVA OSTNITÁ: Obývá potoky v tropických lesích, ale hodně času tráví na souši a má jen krátké plovací blány. Hledá si zde i potravu (dokonce ji vyhrabává). Tento druh je zařazen do kategorie „ohrožený", a to především kvůli hromadnému lovu pro maso. Jedná se o choulostivé želvy, jejichž chov se obvykle příliš nedaří. V pražské zoo jsme je v roce 2012 rozmnožili jako druhá zoo v Evropě.   

Ochrana

Druh je zařazen do kategorie "ohrožený", a to především kvůli hromadnému lovu pro maso. Jedná se o choulostivé želvy, jejichž chov se obvykle příliš nedaří. V pražské zoo jsme je v roce 2012 rozmnožili jako druhá zoo v Evropě.

Chov v Zoo Praha

Želvy ostnité přišly do pražské zoo v roce 2002 společně s dalšími druhy, zabavenými na černém trhu v Indonésii. Záchranu dehydratovaných, hladových a často i zraněných želv organizovala Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Části se ujala i pražská zoo, která připravovala otevření pavilonu Indonéská džungle. Velkým chovatelským úspěchem byla skutečnost, že se mnohé druhy začaly rozmnožovat. Tři mláďata želv ostnitých se vylíhla v roce 2012 a v dalších letech úspěšné odchovy následovaly.

Články o želvách ostnitých

Umístění v Zoo Praha Pavilon šelem a plazů