Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Odzimování plazů v Zoo Praha

Filip Mašek  |  21. 02. 2025


Zoo Praha začala probouzet své zimující obyvatele z brumace (obdoba savčí hibernace). Navzdory venkovním teplotám se tak zoo plně připravuje na jaro a chovatelé postupně zaplňují expozice plazů a obojživelníků. K vidění jsou po několikaměsíční přestávce už všichni obyvatelé pavilonu Terárium nebo loni otevřené expozice Gobi – včetně bájného „olgoje chorchoje“ hroznýška tatarského. V pouštním teráriu Kattakum v Pavilonu šelem a plazů začaly vášnivé námluvy ještěrů a krokodýli gaviálové indičtí již po zimní přestávce opět žerou ryby.

„Rozsvěcujeme světla, vypínáme klimatizace a naopak zapínáme topné kameny, zkrátka prodlužujeme dny a probouzíme plazy ze zimního spánku. Nejbouřlivěji na to reagují ještěři ve středoasijské expozici Kattakum. Tam mohou návštěvníci pozorovat námluvy, páření i souboje samců zbarvených do pestrých zásnubních šatů o samičky,“ říká kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský. „Tento týden jsme ze zimoviště do expozic vrátili také všech pět našich českých druhů hadů, které vystavujeme v pavilonu Terárium. To značí, že jaro je již v dohlednu,“ dodává.

Zimní režim postupně opouští i pavilon Čambal, který obývají gaviáli indičtí a několik druhů želv. V prosinci zde klesla teplota na 22 stupňů a těmto rybožravým krokodýlům začal zimní půst. Nyní už se teplota postupně vrací na běžných 28 stupňů a lidé se opět mohou těšit na pravidelná krmení gaviálů – vždy v neděli půl hodiny před koncem otevírací doby zoologické zahrady.

{MediaGallery}4035-odzimovani-plazu-v-zoo-praha{/MediaGallery} 

Foto 1: Užovka obojková je sice nejběžnější tuzemský had, avšak jen málokdo má při setkání s ní možnost si ji prohlédnout důkladně. V pavilonu Terárium v dolní části pražské zoo je nyní po zimní přestávce opět k vidění. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Pavilon Čambal obývá šestice více než třímetrových gaviálů indických. Tento kriticky ohrožený plaz se živí výhradně rybami. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: Páření trnorepů mezopotámských – jedněch z nejvzácnějších ještěrů v Zoo Praha – lze během těchto týdnů pozorovat v expozici Kattakum v Pavilonu šelem a plazů. Námluvy spojené s poskakováním samců či boji o samičky se v tomto teráriu týkají i jeho ostatních obyvatel, např. agam stepních (též na snímku). Foto Petr Hamerník, Zoo Praha 


 


Nyní používáte mobilní verzi webových stránek www.zoopraha.cz. Pokud chcete zobrazit plnou verzi, klikněte zde.

Sociální sítě

facebook
youtube
instagram
TripAdvisor