Mladí samci žiraf Tadeáš a Hynek odcestovali do Turecka

Tiskové zprávy

Jana Myslivečková  |  06. 12. 2016


V průběhu posledních dvou týdnů zrealizovala Zoo Praha náročný transport dvou mladých samců žiraf severních núbijských - Hynka a Tadeáše do turecké zoo Faruk Yalcin, členské zoo EAZA. Pro mladé žirafí samce není jednoduché najít nový domov, ale chovatelům se ho ve spolupráci s koordinátorem evropského chovného programu žiraf (EEP) podařilo najít. Vlastní transport se připravoval několik měsíců a vzhledem k tomu, že šlo o vývoz zvířat mimo Evropskou unii, byly přípravy náročné. Při vyřizování složité legislativy významně pomohla i Státní veterinární správa.

Převoz obou žirafích samců začal být plánován na jaře a poprvé byl logisticky i legislativně připraven již na začátek léta. Vzhledem k razantnímu vzestupu teplot jsme od něj ale raději upustili. Jako první teď opustil Zoo Praha v úterý 22. listopadu samec Tadeáš. Ten se narodil 30. 6. 2013 samici Noře, otcem obou samců je Johan. Tadeáš byl dopoledne naložen do vytápěného přepravního přívěsu a do Zoo Faruk Yalcin v turecké Darice dorazil ve čtvrtek v noci. Minulé pondělí ho následoval Hynek, který se narodil samici Dianě 2. 2. 2014. Hynkův transport proběhl z důvodu hladšího odbavení na tureckých hranicích rychleji, na místo dorazil již ve středu 30. listopadu ve 22 hodin. Dlouhou cestu absolvovala obě zvířata bez problémů a jsou v pořádku. V Zoo Faruk Yalcin budou žít ve skupině dalších samců.

Kromě náročné přípravy vlastního transportu přes 2 000 km dlouhé cesty, řešila zoo i složité legislativní záležitosti. Nový domov pro Hynka a Tadeáše v turecké Darice se nachází mimo Evropskou unii a tak bylo náročné zajistit všechna veterinární povolení potřebná k transportu vedoucím přes území několika států. S jejich vyřízením Zoo Praha významně pomohli úřední veterinární lékaři Městské veterinární správy v Praze a patří jim velké poděkování.

Podle posledních informací z Turecka se Hynkovi i Tadeášovi daří dobře a jejich původní i noví chovatelé mají radost, že vše proběhlo v pořádku.

 

Mladí samci žiraf Tadeáš a Hynek odcestovali do Turecka