Nabídka pro školy 2018/2019

Pro školy

27. 08. 2017


,,Tu velkou přednost má zoologická zahrada, že učí bez moření. Počíná zábavou a končí věděním.
(prof. Jiří Janda, zakladatel Zoo Praha)

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

1. Prohlídky s průvodcem

Prohlídky s průvodcem probíhají formou komentované procházky po zoologické zahradě, přesná trasa a náplň závisí na konkrétní dohodě s průvodcem. Exkurzi je možno zaměřit na následující témata:

Zajímavosti o zvířatech chovaných v Zoo Praha - Provedeme vás po nejzajímavějších expozicích dolní nebo horní části pražské zoo s poutavým výkladem z historie i současnosti zahrady a jejích obyvatel. Zoo Praha je zde již 87.sezonu a obývá ji přes  680 druhů zvířat!

Etologie (chování živočichů) - Že neznáte etologii čili naukou o chování zvířat? Při prohlídce zoologické zahrady její obyvatelé naživo předvádí různé formy komunikace, sociálního chování, ritualizace apod. Živá učebnice etologie se vám otevírá!

Velká trojka - Prohlídka vás zavede do horní části zoo s moderními pavilony pro největší suchozemská zvířata. Africký dům s žirafami dýchne exotickou atmosférou, Pavilon hrochů nabízí unikátní pohled pod hladinu a Údolí slonů doplňuje stezka plná dobrodružství a poznání.

Ohrožené druhy živočichů – Prohlídka zaměřená na poslání moderní zoologické zahrady jako významného článku ochrany přírody. S průvodcem navštívíte význačné druhy, na jejichž ochraně se Zoo Praha podílí a dozvíte se, jak k jejich záchraně můžete pomoci i vy!

Savci - Prohlídka seznamující především se savčími obyvateli zoologické zahrady. Od charakteristických znaků této populární skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Hurá na chlupáče!

Ptáci - Prohlídka se zaměřuje především na opeřené obyvatele zoologické zahrady, kteří jsou nejpočetnější skupinou zvířat chovanou v naší zoo. Od charakteristických znaků této pestré skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Ne všechno lítá, co peří má!

Plazi a obojživelníci - Často opomíjené a neoblíbené zástupce živočišné říše představuje Zoo Praha v úplně jiném světle!  Navštívíme unikátní krokodýly gaviály, největší želvy světa nebo fascinující velemloky. Od charakteristických znaků jednotlivých skupin po nejzajímavější představitele v Zoo Praha.

Domácí zvířata – I v hlavním městě můžete navštívit vesnický statek! Právě takovou podobu má naše Dětská zoo, kam vás zavedeme za tradičními i exotickými domácími zvířaty. Navíc se jedná o jedinou expozici v zoo, kde je hlazení a krmení zvířat dovoleno!

Kopytníci - Prohlídka, která návštěvníky zavede do horní části zoo věnované kopytníkům. Seznámíme se s druhy žijícími od pouští po velehory nebo vysvětlíme rozdíl mezi lichokopytníky a sudokopytníky. Kdo má rohy a kdo je paroháč?

Primáti - Monotematické pavilony opic jsou v moderních zahradách minulostí. My vás provedeme několika pavilony a expozicemi po celé zoo kde se seznámíte s primáty od poloopic po lidoopy. Nejen naše gorilí rodina čeká na vaši návštěvu! (Doporučujeme spíše pro starší děti v čase od 11:00, kdy je dokončen úklid vnitřní ubikace Pavilonu goril a zvířata jsou pro návštěvníky k vidění.)

Vodní živočichové - Prohlídka seznamuje s nejrůznějšími skupinami zvířat vázaných na vodu. U plazů, ptáků i savců porovnáme přizpůsobení pro život ve vodě a jejím okolí. Lachtani, tučňáci nebo gaviáli – kdo plave prsa a kdo kraul?

Cesta do Afriky - Vytrvalí cestovatelé se s naším průvodcem mohou vydat na cestu po horní části zoo, kde navštívíme pavilony zaměřené na africkou faunu – od nejmenších hmyzích obyvatel, po majestátní žirafy.

Asií od jihu k severu - Průvodce vás provede pomyslnou trasou napříč největším kontinentem od jihu k severu. Od indomalajské oblasti po palearktickou oblast, od deštných lesů po severskou tajgu. Mačety ani sněžnice nejsou potřeba!

Další témata dle vašeho výběru - Nabízíme vám možnost navrhnout si vlastní téma popř. trasu prohlídky po zoo. Podmínkou je nahlášení tématu či trasy spolu s objednávkou (zapište jako Poznámku). Trasa musí být realizovatelná do 90 minut - např. kombinace Pavilon goril a Africký dům je neproveditelná.

Věk: všechny věkové kategorie
Doba trvání: 90 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 300,- Kč za průvodce pro 1 skupinu v českém jazyce
                500,- Kč za průvodce pro 1 skupinu v anglickém jazyce
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny v 9.00, 11.00 a 13.00

 

2. Výukové programy

a) Zoologická pozorování
Zoologická pozorování jsou programy vedené lektorem v areálu zoologické zahrady. Výklad lektora je doplněn ukázkou přírodnin (kůže, stopy, peří apod.) a žáci během něj vypracovávají úlohy v pracovních listech na základě pozorování zvířat ve výbězích a expozicích. V současné době nabízíme tato témata:

Šelmy - Seznamte se se způsobem života zvířat dokonale přizpůsobených k lovu kořisti, s jejich adaptacemi na prostředí a se způsobem života. Kdo sní více potravy – malá mangusta nebo lední medvěd?

Kopytníci - Kopyto nebo pazneht, roh nebo paroh? Věděli jste, že existuje lichokopytník se čtyřmi prsty? Odhalte tyto záhady společně s námi. 

Ptáci - Prohlídka se zaměřuje především na opeřené obyvatele zoologické zahrady. Od charakteristických znaků této pestré skupiny obratlovců po nejzajímavější představitele v Zoo Praha. Ne všechno lítá, co peří má!

Plazi - Nejen ti, kdo se plazí, patří mezi plazy. Prohlédněte si plazí svlečky, seznamte se s denním režimem dracény a zjistěte, kteří plazi se mohou pochlubit třetím okem.

Africká savana - Nepatrní živočichové pod zemí, větší ve skalních štěrbinách a pod kůrou, malé šelmy v podzemních norách a stáda velkých kopytníků na vás čekají v savaně.

Etologie - Chováte se jako zvířata? Přijďte se na náš program přesvědčit o tom, že na tom není nic zvláštního, jako zvířata se totiž chováme všichni.

Tělní pokryvy živočichů - Srst nemusí být vždy jenom na zahřátí, peří na létání a šupiny na plavání. Různý vývoj tělních pokryvů u jednotlivých skupin obratlovců si můžete v tomto programu doslova osahat. A pozor na bodliny!

Ochrana zvířat (VP) - Jaký je význam zoo pro ochranu přírody a jak složité je rozhodování o vhodných způsobech ochrany jednotlivých druhů? Zahrajte si strategickou hru o ochraně majny Rothschildovy a přijdete na to sami. Pokud nevíte, co je majna, nezoufejte a přijďte se s ní seznámit.

Věk: vyšší stupeň ZŠ a SŠ
Doba trvání: 90 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: úterý, středa, čtvrtek v 9.00, 11.00 a 13.00

 

b) Zvířecí setkání
Zvířecí setkání jsou programy vedené lektorem ve vzdělávacím centru, v areálu zoo a v amfiteátru pro trénink zvířat v Rezervaci Bororo. Výklad lektora je doplněn ukázkou přírodnin (kůže, stopy, peří apod.) a živých zvířat. V současné době nabízíme tato témata:

Trénink v zoo není drezura! – Každodenní trénink má v pražské zoo na programu mnoho zvířat.  Zjistěte, čím se liší trénink zvířat v moderní zoo od cirkusové drezury a jak můžete trénovat vašeho domácího mazlíčka. Svoji přirozenou šikovnost vám na povel předvede předvede některý ze savců od drobných fretek po majestátní lamu. Tento program se provádí pouze 1x denně.

Chytří pomocníci člověka v akci!Víte, že většina domácích zvířat není jen užitečná, ale také velmi chytrá? Zúčastněte se našeho programu a uvidíte, že i domácí prase může odhalovat pašeráky drog. Dozvíte se, zda se dá lama osedlat a zjistíte, zda vychováváte vašeho psa správně. Tento program se provádí pouze 1x denně!

Věk: vyšší stupeň ZŠ a SŠ

Doba trvání: 60 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: úterý, středa, čtvrtek v 9.00 a 10.00

 

c) Procházky za zvířaty

Procházky za zvířaty jsou dobrodružné výpravy pro menší děti, které se vždy alespoň částečně odehrávají v teple některého pavilonu či vzdělávacího centra. Součástí výpravy je setkání s živým zvířetem. V současné době nabízíme tato témata:

Za zvuky tamtamů – Seznamte se s životem domorodců v Indonéské džungli, vyzkoušejte si jejich dovednosti a vyhrajte soutěž o nejlepšího znalce pralesa! Odvážní domorodci se mohou na vlastní kůži seznámit se zajímavými tvory džungle.

Srst, peří a šupiny – Srst nemusí být vždy jenom na zahřátí, peří na létání a šupiny na plavání. Různý vývoj tělních pokryvů u jednotlivých skupin si můžete v tomto programu doslova osahat.


Věk: 4. – 6. třída ZŠ
Doba trvání: 60 min
Počet žáků: maximálně 25
Vstupné: 150,- Kč (- 10% skupina nad 10 osob), pedagogický doprovod zdarma
Příplatek: 500,- Kč za lektora pro 1 skupinu
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: úterý, středa, čtvrtek v 9.00, 11.00 a 13.00

 

3. Doplňkové programy
 
a) Pracovní listy
Pracovní listy posíláme zdarma e-mailem po vyžádání minimálně 3 pracovní dny předem. Můžete si je sami vytisknout v potřebném množství a použít pro samostatnou práci v zoo. Žáci při využití pracovních listů samostatně vyhledávají potřebné údaje na jmenovkách zvířat nebo je získávají pozorováním. V současné době nabízíme tato témata:

První stupeň ZŠ
Žirafa
Velbloud
Hroch
Gepard
Kopytníci

Druhý stupeň ZŠ a SŠ
Šelmy
Vodní tvorové
Samostatné etologické výzkumy
Plazi
Ptáci
Africká savana
Potkal medvěd tučňáka (téma zoogeografie)
Tropický deštný les
Trojské trumfy pražským školám (nabídku a listy ke stažení nejdete zde).

b) Učitelské balíčky

Učitelské balíčky jsou trojrozměrnou alternativou pracovních listů. Otázky na papíře jsou doplněny přírodninami, modely, odlitky stop apod. Balíčky zapůjčujeme v informačním centru zoo u hlavního vchodu na dobu pobytu v zoo, zdarma zašleme návod na použití balíčku a ověřující testy pro použití ve škole. V současné době nabízíme tato témata:

Savci – obecná charakteristika, šelmy a kopytníci

Věk: vyšší stupeň ZŠ a SŠ
Poplatek: vratná záloha 500,- Kč
Objednávky: nejméně jeden týden předem
Kdy: všední dny

 

c) Semináře pro učitele

Termín pro školní rok 2018/2019: 21. 3. 2019
Určeno pro učitele přírodopisu a biologie ZŠ a SŠ
Účastnický poplatek aktuální vstupné do zahrady + 50,- Kč
držitelé školní permanentky ZDARMA
Místo konání Zoo Praha, U Trojského zámku 120/3, Praha 7
Cílem semináře je informovat o možnostech a nabídce Zoo Praha pro ekologickou výchovu žáků, především v rámci permanentní vstupenky pro školy.
Přihlašování: tel. 296 112 116, veverkova@zoopraha.cz

 

d) Vyrobte si vlastnoručně sloní papír

Možnost vyzkoušet si vlastnoruční výrobu papíru je navíc zajímavým setkáním s tradiční ruční prací našich předků. Ruční papír se dá vyrobit z nejrůznějších surovin. Využít lze dokonce sloní trus, nebo přesněji vlákninu, která je v trusu obsažená. Přijďte tedy k nám do Papírny a výrobu ručního papíru si sami vyzkoušejte.

Věkové kategorie

Základní školy (1.-3. třída) |  Základní školy (4.-6. třída)  |  Základní školy (7.-9.třída) |  Střední školy | 

Další informace

Maximální počet žáků: 20
Místo konání: Areál zoo - Papírna
Délka akce: 90 minut
Cena: 600,- Kč za program ( v ceně je 10ks papíru, každý další se připlácí 50,- Kč/ks)
Poplatek: aktuální vstupné do zoo + 500,- Kč příplatek za průvodce pro skupinu, pedagogický dozor 1 osoba / 10 dětí ZDARMA

Dotazy a požadavky k nabídce pro školy směřujte na adresu skoly@zoopraha.cz nebo tel. 296 112 116.

 


Nabídka školám a objednávání

Online registrace

Zoo Praha nabízí školám několik typů vzdělávacích aktivit. Na následujících stránkách máte možnost se s nabídkou seznámit a v případě zájmu si požadovaný produkt jednoduše objednat.

Vybírat můžete z prohlídky s průvodcem (prohlídka části zoo na vybrané téma), výukových programů (programy vedené lektory, jichž se žáci aktivně účastní) a doplňkové programy (pracovní listy, učitelské balíčky).

Online registrovat se můžete zde.

Objednávkový formulář byl správně odeslán v případě, že jste obratem obdrželi automatickou odpověď. Objednávka je přijata až po obdržení mailového potvrzení osobou ze Vzdělávacího a programového oddělení.

happy mondays banner
Pro děti ve věku od 3 do 15 let nabízíme každé pondělí roku 2017 (vyjma července, srpna a státních svátků) zvýhodněné vstupné za 50 Kč! Více informací zde.

 

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní