Mayday 2018 – skryté nebezpečí

Pro školy

01. 03. 2018


I v roce 2018 budou mít školní kolektivy možnost pomoci spolu se Zoo Praha ochraně přírody. Podpořte nás v kampani MAYDAY 2018 – SKRYTÉ NEBEZPEČÍ

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha se dlouhodobě podílí na ochraně volně žijících zvířat a do těchto činností tradičně zapojujeme i školní kolektivy. Jednou z těchto aktivit je podpora mezinárodní kampaně na ochranu ohrožených druhů a skupin zvířat nazvaná MAYDAY, ke které se každý rok připojujeme a ke spolupráci zveme právě školní kolektivy, kterým není osud zvířat lhostejný.

2018 - SKRYTÉ NEBEZPEČÍ

Na naší planetě najdeme místa, která jsou zdánlivě nedotčená. I tam ovšem příroda mizí rychle a mnoha druhům zvířat hrozí vyhynutí. Lidé vnikají se svou technikou do oblastí, kde dříve nežili, kácejí lesy, sázejí plantáže, zvířata zabíjejí kvůli trofejím, jakýmsi léčebným účinkům, jako potravu, anebo jen pro radost. Je vůbec možné ničení prostředí zastavit? Lze naučit domorodé obyvatelstvo, že si má vážit přírody, která jim může do budoucna přinést bohatství, a neničit ji kvůli okamžitému zisku? Zoo Praha se o to na řadě míst snaží - podporuje ochranářské projekty, vzdělává původní obyvatelstvo.      

Pro letošní ročník celosvětové akce školních dětí MAYDAY jsme vybrali pět oblastí, pět témat, pět míst, kde žijí zvířata, jejichž ochranu a výzkum Zoo Praha podporuje. Pro svůj projekt si vyberte kteroukoliv z oblastí, případně jakékoliv zvíře z dané oblasti. O oblasti či zvířeti si zjistěte co nejvíce informací, a to jak z jeho biologie, tak týkajících se problematiky ohrožení a ochrany. Se získanými poznatky seznamte děti ve škole, a hlavně návštěvníky zoo v rámci celodenní akce MAYDAY. Zde také můžete nabídnout k prodeji výrobky, které jste pro kampaň MAYDAY vyrobili, a zisk věnovat na podporu projektů Zoo Praha na ochranu zvířat v jejich přirozeném prostředí (in-situ projekty) POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT.

Témata pro rok 2018:

1. Zlatý trojúhelník
Jedno z nejtajemnějších, nejdivočejších a nejméně prozkoumaných míst naší planety najdeme na hranici Thajska, Laosu a Barmy. Nekonečné pralesy, strmé hory a údolí jsou domovem mnoha ohrožených druhů zvířat. Právě zde byly objeveny poměrně nedávno nové druhy savců, například saola či ohrožený laoš. Hrozí, že mnoho zvířat z této oblasti zmizí dříve, než je stačíme poznat. Domorodí obyvatelé je loví, ničí se jejich životní prostředí.

2. Prales Miombé
Největší pralesní komplex rovníkové západní Afriky je jednou z nejohroženějších oblastí Země. Pralesy poskytují nejen kvalitní dřevo, ale těží se v nich i vzácné nerostné suroviny. Bohužel to vše s sebou nese ničení původního životního prostředí s mnoha jedinečnými zvířaty. Negativní vliv má i nekontrolovaný lov pro trofeje či maso (tzv. bushmeat), kvůli tomu hrozí vyhynutí mnoha druhů vzácných zvířat. Například goril, luskounů, okapi, pralesních slonů, papoušků žako a dalších.

3. Bezbranné ostrovy
Ostrovy izolované miliony let od okolní pevniny jsou zpravidla domovem jedinečných živočišných druhů. Bohužel na omezeném území ostrovů často nejsou některé druhy příliš početné, a tak i menší zásahy člověka, přírodní katastrofy a ilegální lov mohou znamenat vyhynutí některých unikátních taxonů. K nejohroženějším patří ostrovy v karibské oblasti. Vyhynutí zde hrozí například vzácným druhům amazoňanů a  plazů, které chováme i v Zoo Praha.  

4. Asijské speciality
V jihovýchodní Asii si lidé tradičně pochutnávají na pokrmech, jejichž součástí jsou nejrůznější živočichové. Populace v těchto oblastech a zvyšující se bohatství znamená, že kvůli poptávce po neobvyklých pokrmech byla již některá zvířata vyhubena a dalším to hrozí. Jde hlavně o řadu druhů hlavně vodních želv, z nichž některé chováme i v Zoo Praha. Lov ohrožuje také velemloky, mnoho plazů, ale i některé druhy bezobratlých, třeba štíry.

5. Ohrožení bez hranic
Některým částem těl zvířat se přikládají až zázračné účinky. Například v Číně si bez nich nedovedou představit recepty tradiční medicíny. Kvůli stále se zvyšující spotřebě byli prakticky vyhubeni asijští luskouni, jejichž šupiny mají vysokou cenu. Dnes se pro čínský trh loví i luskouni v Africe. Před vyhubením stojí nosorožci kvůli jejich rohům, které míří hlavně do Číny, dobře na tom nejsou medvědi kvůli údajně léčivým játrům atd. Zabíjení zvířat kvůli domnělému pozitivnímu vlivu na lidské zdraví dnes nezná hranice.

Bližší informace o našich záchranných projektech najdete po kliknutí zde.

MAYDAY letos připadá na 8. května. Pokud se chcete připojit, neváhejte!

Projekty budou prezentovány 8. května 2018 v rámci tzv. dne MAYDAY, a to přímo v Zoo Praha na samostatném stanovišti obsluhovaném žáky vaší školy. Cílem zúčastněných tříd bude seznámit návštěvníky zajímavou a hravou formou s problematikou ohrožení a ochrany vybrané skupiny zvířat. Současně je úkolem tříd nabízet návštěvníkům své výrobky a předměty a získávat finanční prostředky na ohrožená zvířata. Z výnosu prodeje věnují děti čistý zisk na sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“. Tento způsob předání peněz na kampaň se osvědčil v minulých letech.

Jednotlivé třídní projekty a prezentace po skončení akce vyhodnotíme a vítězům zašleme diplomy. Současně si všichni účastníci budou moci vybrat oficiální propagační předměty Zoo Praha (knihy, trička, hrnečky apod.) v hodnotě maximálně odpovídající částce, kterou na sbírkové konto vybrali.

Akce pod názvem MAYDAY se může v areálu Zoo Praha z kapacitních důvodů zúčastnit maximálně 8 školních kolektivů. Jakmile budou stanoviště obsazena, budeme nuceni další zájemce odmítnout. Přihlášeným třídám zajistíme prostor a technické zázemí k prezentaci. Ráno 8. května se dostaví jednotlivé skupiny dětí pod vedením učitelů (poskytujeme až 30 volných dětských vstupenek na jednu skupinu). Detaily k vlastnímu dni MAYDAY budou před akcí s každým kolektivem upřesněny.

Dotazy směřujte na skoly@zoopraha.cz, tel. 296 112 116.

V případě zájmu vám zašleme přihlášku k vyplnění. Můžete si ji také stáhnout po kliknutí ZDE.


Těšíme se na Vaši účast!


Nabídka školám a objednávání

Online registrace

Zoo Praha nabízí školám několik typů vzdělávacích aktivit. Na následujících stránkách máte možnost se s nabídkou seznámit a v případě zájmu si požadovaný produkt jednoduše objednat.

Vybírat můžete z prohlídky s průvodcem (prohlídka části zoo na vybrané téma), výukových programů (programy vedené lektory, jichž se žáci aktivně účastní) a doplňkové programy (pracovní listy, učitelské balíčky).

Online registrovat se můžete zde.

Objednávkový formulář byl správně odeslán v případě, že jste obratem obdrželi automatickou odpověď. Objednávka je přijata až po obdržení mailového potvrzení osobou ze Vzdělávacího a programového oddělení.

happy mondays banner
Pro děti ve věku od 3 do 15 let nabízíme každé pondělí roku 2017 (vyjma července, srpna a státních svátků) zvýhodněné vstupné za 50 Kč! Více informací zde.

 

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní