NÁVRAT DIVOKÝCH KONÍ 2017

Návrat divokých koní - 2017

Alena Šteffelová  |  15. 06. 2017


Letošní transport koní Převalského začne v pondělí 19. června 2017 ráno. Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR plánuje přepravit  do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku čtyři koně. Bude se jednat o sedmý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno 22 klisen a jeden hřebec a další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Zároveň nyní uplyne právě 25 let od počátku reintrodukce koní Převalského do Gobi.

Foto: Petr Hamerník Foto: Petr Hamerník

Letoun CASA by podle letového plánu měl ze základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartovat v pondělí 19. června v 13.30 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. července cca v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Tachin tal v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Zoo Praha vybrala pro letošní rok na cestu čtyři klisny, přičemž jednou z nich je Saranqua, která zde byla odchována. Narodila se v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě klisny se narodily v německých zoo a poslední v Dánsku. Klisny rozšíří počet „převaláků“ ve volné přírodě, nyní jich v Přísně chráněné oblasti Gobi B žije na 170.


Koně určení pro letošní transport

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrané čtyři klisny – Saranqua, Chantou, Naya a Romy. Jako náhradníci jsou připraveni klisna Konni a hřebci Griffon, Rasmi a Sakhiur.

Sarangua - narozena 3. 6. 2014 v pražské zoo. Jejím otcem je hřebec Nikolaj a matkou klisna Warsa. Tato temperamentní klisna se narodila jako 222. hříbě v našem chovu. Její houževnatá povaha se jí bude ve volné přírodě hodit.

 

 

 


Chantou - narozena 6. 5. 2012 v dánském Givskudu, k nám přišla v prosinci 2015 z německého Weilburgu. Je to světle zbarvená, temperamentnější klisna. V loňském roce byla jednou z náhradnic a letos je již na řadě.

 

 

 

Naya – narozena 15. 5. 2013 v mnichovské zoo. Tato vysoká a robustní světle zbarvená klisna má mírnější povahu a ráda se pohybuje uprostřed stáda.

 

 

 


Romy - narozena 29. 5. 2009 v Lipsku, k nám přišla v dubnu 2016. Je to osmiletá klisna, která již odchovala dvě hříbata. Má klidnou, ale důraznou povahu. V loňském roce byla v roli náhradnice.

 

 

 

 

Náhradníci:

Konni - narozena 27. 5. 2014 v berlínském Tierparku, je u nás od dubna 2016. Mladá klisna je tmavého zabarvení a atletické postavy. Kvůli svému věku je mezi klisnami zatím plašší a ve stádě spíše následuje ostatní, než by se snažila dominovat.

 

 

 


Rasmi – narozen 27. 3. 2013 v pražské zoo. Jeho matkou je klisna Jessica a otcem hřebec Len. Rasmi je 219. hříbětem, které se u nás narodilo. Jedná se o pohodáře, kterého hned tak něco nevyvede z míry.

 

 

 

 

Sakhiur – narozen 24. 5. 2014 v Zoo Praha. Je rovněž potomek klisny Jessicy
a hřebce Lena a připadlo na něj číslo 220 v pořadí narozených hříbat v pražském chovu. Jedná se o velmi zvídavého koně.

 

 

 


Griffon – narozen 9. 6. 2013 v belgickém Hans-sur-Lesse. Je dominantní hřebec, který si umí zjednat respekt. Svoji nebojácnost dává najevo všem v okolí.

 

 

 

 

Partneři a podporovatelé projektu

Reintrodukce koní Převalského probíhá díky spolupráci s Armádou ČR a Přísně chráněnou oblastí Gobi B. Koordinována je s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group).

V letošním roce na transport přispělo i Ministerstvo životního prostředí ČR, Kölner Zoo (Německo) a Tierpark Berlin (Německo).

Hlavním zdrojem prostředků pro realizaci Návratu divokých koní i dalších, níže uvedených aktivit, jsou prostředky z tzv. Dvoukoruny ze vstupu, které uvolňuje Magistrát hl. m. Prahy, a ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít, kam přispívá veřejnost. Všem našim podporovatelům děkujeme!

Další aktivity Zoo Praha v Gobi

Projekt „Návrat divokých koní“ nespočívá pouze v transportech koní Převalského do Gobi. Významnou úlohu hrají také související aktivity Zoo Praha. Za přispění České rozvojové agentury ČR byly postaveny posty pro strážce Přísně chráněné oblasti Gobi B, vystaveny seníky a především zrekonstruována nemocnice ve vesnici Bidž. Zoo Praha pro pracovníky Gobi B pořídila rovněž terénní vozidla, uniformy a další vybavení. Konečně loni Zoo Praha za podpory svých partnerů vybudovala v Tachin talu studnu s pitnou vodou.

Jak podpořit Návrat divokých koní

Podpořit nás můžete návštěvou zoo nebo nákupem vybraných suvenýrů, ale především převodem libovolné částky na sbírkové konto
Pomáháme jim přežít, č. ú. 43 - 680 466 0247 / 0100.

ProjektText jednorázové DMSText trvalého příkazu
POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90

Klisna Zeta oslavila na jaře v Mongolsku již 23. narozeniny a je poslední pamětnicí prvních transportů koní Převalského. Foto: Jaroslav Šimek, Zoo Praha.

Již devatenáct let se prohání ve volné přírodě Zeta, klisna koně Převalského. Právě ona byla jako jedna z prvních v roce 1998 v rámci transportů navrácena do Mongolska, do vlasti svých předků. Postupně zde tato...

Všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou pár minut po vypuštění do aklimatizační ohrady v Tachin Talu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Všechny čtyři klisny koně Převalského, které Zoo Praha přepravila v rámci projektu Návrat divokých koní 2017 do Mongolska, jsou v pořádku. Nyní jsou v aklimatizační ohradě a postupně si zvykají na nové podmínky v Přísně...


I sedmý Návrat divokých koní skončil úspěchem. Letounem CASA Armády ČR byly do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku přepraveny další čtyři klisny koně Převalského: Naya, Romy, Chantou a Sarangua. Počet koní...
Posedmé odstartoval vojenský letoun CASA s koňmi Převalského na palubě. Stalo se tak dnes v 13.45 na kbelském vojenském letišti. Armádní speciál přepraví čtyři klisny do vlasti jejich předků, západního Mongolska.

Pomáhejte s námi

Podpořit návrat koní Převalského do jejich pradávné vlasti můžete i Vy, a to například návštěvou zoo (z každé návštěvy zoo putují dvě koruny na naše speciální sbírkové konto), nákupem vybraných suvenýrů v areálu zoo, převodem libovolné částky na sbírku Pomáháme jim přežít nebo zasláním dárcovské dms. Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, na projekt přispějete částkou 29, 59 nebo 89 Kč. Využít můžete také variantu trvalého příkazu (každý měsíc se vámi zvolená částka automaticky zašle na konto Zoo Praha), a to na všechny uvedené částky. Pro zrušení trvalého příkazu zašlete SMS ve tvaru STOP OHROZENEDRUHY na číslo 87 777.

 

Sbírkové konto Pomáháme jim přežít č. ú. 43 - 680 466 0247 / 0100
DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90
Jednorázovou DMS v tomto tvaru zašlete na číslo 87 777
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90
Travalou DMS v tomto tvaru zašlete na číslo 87 777

 

Podpořte in-situ projekty Zoo Praha nákupem v našem e-shopu!

 

 

Partneři projektu

S podporou:

logo MHMP 800px sRGB 200                 

 

         

 

 

Spolupracují:

                             

Armáda ČR- 24. základna dopravního letectva - Praha Kbely

Ministerstvo životního prostředí ČR

Magistrát hlavního města Prahy

ITG

Přísně chráněná oblast Gobi B

Kölner Zoo

Tierpark Berlin

Přihlášení k newsletteru