Partnerství lidí a slonů

Naučná stezka v Údolí slonů

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Lidé v Asii našli ve slonech neocenitelné pomocníky již před více než 4 000 lety, přesto je nikdy nedomestikovali - rozmnožování slonů je totiž příliš nákladné. Místo toho se zde rozvinuly tradiční metody odchytu slonů z  přírody a vzniklo samostatné povolání sloního vůdce, tzv. Mahuta.

Autor: Kryštof Krejča Autor: Kryštof Krejča

Celoživotní vztah
Při práci se slonem je nezbytné důvěrně ho znát a vytvořit si s ním vztah prostoupený vzájemnou láskou a úctou. Proto míval každý mahut na starost jediné zvíře, o které obvykle pečoval od mládí. Pouto mezi ním a jeho slonem se posilovalo mimo jiné při každodenních koupelích.

Pokyny pro slona
Plně vycvičený slon dokáže reagovat přibližně na třicítku pokynů. Mahut mu je dává nejen slovně, ale také s pomocí signálů pažemi, tlakem ankusu (kovového háčku s rukojetí) nebo poklepáním hůlkou a při jízdě na zvířeti také stiskem nohama.

Rodinné řemeslo
Vědomosti o slonech se v rodinách mahutů předávaly z generace na generaci po celá staletí. Povolání mahuta představovalo skutečné rodinné řemeslo, které chlapec přebíral od svého otce.

Trnitá cesta k práci
Způsob odchytu a ochočování pracovních slonů se v Asii lišil oblast od oblasti, téměř všude však byla volena zvířata na prahu dospělosti – dost velká na práci, ale ještě ne zcela nepoddajná. Pouze do válek se vybírali vzrostlí dospělí samci okolo 20 let věku.

Autor: Ivana Hanzlíková

Po odchytu lidé zvíře buď nechali vyhladovět, nebo je odvedli stranou od ostatních a svázali.

Autor: Ivana Hanzlíková
Po nějaké době nepohodlí a samoty přišel ke slonovi poprvé jeho budoucí mahut, nabídl mu potravu a začal mu dělat společnost. 

První měsíc pomáhali s nováčkem zkušení sloni. Zvíře k nim bylo přivázáno při denní cestě k vodě a pozorováním se učilo reagovat na člověka klidně. Za poslušnost ho mahut odměnil.

Autor: Ivana Hanzlíková
Základní pokyny se slon učil již během ochočování. Skutečný výcvik však začal až o něco později a zabral tři až dvanáct let.




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.