Fotosoutěž: Fotím v Zoo Praha 2019

Ostatní články

Zoo Praha  |  01. 07. 2019


Fotografující a soupeření chtivé veřejnosti letos předkládáme nový model fotosoutěže, který je rozdělen do tří hlavních kategorií a následně do dalších tematických rubrik. Chtěli bychom tím akci zatraktivnit a obohatit o aktuální či preferovaná témata.

Rozdělením fotografů podle věku či typu zařízení, kterým je soutěžní snímek pořízen (profi zrcadlovka/mobil), reagujeme na zkušenosti z minulých ročníků a jdeme tím vstříc i některým hlasům z řad veřejnosti, volajícím po změně v pravidlech soutěže.

Níže popsaná témata (tj. podkategorie) jsou tedy směry, které hodláme propagovat ve vnější komunikaci na sociálních sítích i v outdooru. Zároveň jsou zde zvoleny zvířecí druhy, které fotografové v předchozích ročnících příliš nepreferovali (převaláci, tučňáci, sloni atd.), či aktuální témata v podobě snímků přírody v pražské zoo.

Na konci soutěže tak bude moci být vyhodnoceno více výherců, kteří získají výhry od partnerů jednotlivých kategorií.

Kategorie

I. Profi foto

Podmínkou je dodání upravené fotografie v JPG v max. kvalitě a rozlišení, společně se zdrojovým raw souborem (raw+xmp, případně dng se zanesenými úpravami).

Témata

 • Kůň Převalského, slon indický, tučňák Humboldtův či jakékoli zvíře z pavilonu Afrika zblízka
 • Enrichment – ústřední téma roku 2019
 • Příroda v Zoo Praha – volně žijící živočichové a flóra v areálu pražské zoo
 • Vlastní volba – jakékoli téma ze Zoo Praha

II. Foceno mobilem

Šanci na výhru budou mít nově i návštěvníci, kteří nefotí na profesionální techniku, ale zachytí zajímavý okamžik na mobilní telefon.

Témata

 • Kůň Převalského, slon indický, tučňák Humboldtův
 • Příroda v Zoo Praha – volně žijící živočichové a flóra v areálu pražské zoo
 • Vlastní volba – jakékoli téma ze Zoo Praha

III. Fotí děti

Žádné technické ani tematické omezení. Děti mohou fotit na libovolném přístroji. Jedinou podmínkou k účasti je, aby dítě vlastními slovy popsalo situaci, která se na fotografii odehrává.

 • 0–9 let
 • 10–15 let

Jednou z nových kategorií je i Foceno mobilem. Foto: Václav ŠilhaJednou z nových kategorií je i Foceno mobilem. Foto: Václav Šilha

Podmínky

 • Pouze foto z návštěvy Zoo Praha v aktuálním roce, tj. od 1. 1. 2019.
 • Do každého z témat může jeden účastník přidat pouze jednu fotografii.
 • Odesláním fotografie účastník dává souhlas Zoo Praha s použitím fotografie kdekoli. 
 • Veškeré nakládání s osobními údaji účastníka je v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů), někdy také General Data Protection Regulation a dalšími souvisejícími právními předpisy platnými na území ČR. Účastník si je vědom všech výše uvedených skutečností a účastí v soutěži uděluje výslovný souhlas se zpracováním svých osobních údajů Zoologickou zahradou hl. m. Prahy, příspěvkovou organizací, IČO: 00064459, se sídlem U Trojského zámku 120/3, 171 00 Praha 7, pro účely výběru a vyhodnocení fotografií.

Termíny

     1. 7. – 1. 9. 2019 zasílání fotografií přes zoopraha.cz/fotosoutez2019
     2. 9. – 8. 9. 2019 výběr 20 fotografií z každé subkategorie (porota Zoo Praha + renomovaný profi fotograf jako předseda poroty)
      od 9. 9. 2019 výběr 5 fotografií z každé kategorie na portálu iDnes, partnera souteže
 28. 9. – 1. 12. 2019 hlasování návštěvníků u Vzdělávacího centra v Zoo Praha a vyhodnocení odborné poroty
              7. 12. 2019 vyhlášení výsledků na Dni sponzorů a přátel Zoo Praha

Hlasujte pro nejlepší snímek!

Soutěž se v pondělí 9. září posunula do semifinále a nyní je v rukou veřejnosti. Hlasovat pro nejlepší fotografie můžete na portálu iDnes, partnera soutěže. Pět takto vybraných fotografií z každé kategorie bude od 28. září vystaveno v Zoo Praha a z nich pak vzejdou úplní vítězové.


Jedním z významných in-situ projektů Zoo Praha je reintrodukce supů mrchožravých na Balkán. Projekt zaměřený na zvýšení volně žijící populace tohoto ohroženého (na Balkáně dokonce kriticky) druhu probíhá ve spolupráci BSPB (BirdLife Bulgaria), ochranářské organizace Green Balkans, VCF (Vulture Conservation Foundation) a Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

S cílem přispět k lepšímu informování veřejnosti o ohrožených druzích a jejich ochraně je letošní ročník soutěže Czech Nature Photo rozšířen o novou kategorii, kterou zaštiťuje Zoo Praha. Stejně jako u ostatních kategorií...

Zoo Praha se zapojila do unikátní kampaně Ukradená divočina! Fotografie v areálu zoo upozorňují mj. na otravy dravců karbofuranem nebo na suvenýry ze zvířat i zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní