Jak probíhá rekonvalescence Kamby

Novinky u zvířat

27. 02. 2013


Středa 27. února 2013

Od probuzení Kamby z narkózy uběhlo něco málo přes 60 hodin. Za tu dobu udělala velké pokroky. Pojďme se na její uzdravování podívat blíže...

Kamba byla po lékařském výkonu umístěna do jedné z ložnic, zatímco ostatní gorily přečkaly noc v expozici, kde se nervózně snažily nahlížet do okna od přípravny, aby zjistily, co se děje s Kambou. Ta se k radosti všech zúčastněných probrala z narkózy krátce po dvaadvacáté hodině. Zpočátku měla velké problémy se stabilitou a byla velmi unavená, takže strávila téměř celou noc pospáváním v hnízdě z dřevité vlny a pohybovala se jen málokdy. Chovatelé, kteří drží na Pavilonu goril noční služby již tři měsíce, teď mají před sebou těžký úkol. Aby se Kamba mohla co nejlépe a nejrychleji zotavit, musejí na ni ve dne v noci dohlížet a zabránit tomu, aby se škrábala na jizvě nebo se nesnažila o vytažení stehů.  Prozatím se o to nepokoušela nejen díky únavě a vlivem sedativ, ale také proto, že ji jizva ještě nesvědí. Ve chvíli, kdy by se o vytažení stehů snažila, musejí ji chovatelé rozptýlit mluvením, popřípadě nalákáním na nějakou dobrotu.

Následující ráno po porodu jsme ostatním gorilám umožnili přístup do ložnice, která je oddělena od ložnice Kamby pouze mříží. Na všech gorilách, Kambu nevyjímaje, bylo vidět, jak jsou rády, že jsou opět pohromadě, i když ne v přímém kontaktu. Zejména Shinda s Kiburim a Kijivu se snažili Kambu očichávat a alespoň si na ni přes mříž sáhnout. Shinda, se od ní jako správná vůdčí samice vzdaluje pouze na krmení. Richard se zpočátku neodvážil do ložnice vstoupit, protože je velmi konzervativní a bojí se každé změny, takže pouze nervózně chodil po expozici. Bikira se tvářila, že je jí vše jedno a zajímala se pouze o jídlo. Je na ní vidět, že zatím nemá s ostatními členy skupiny tak pevný vztah a že jí nezáleží na tom, co se děje kolem. Gorily budou mít ložnice propojené s expozicí až do spojení s Kambou, aby k sobě měly permanentní přístup.

K první snídani si Kamba dala přesnídávku, kterou do sebe s chutí, ikdyž s velkou námahou, nasoukala. Také se bez problémů napila čaje, což je velmi dobré pro aplikaci léků předepsaných naším veterinářem. Většinu prvního dne prospala a jen občas se opatrně přesunula k mříži a komunikovala s ostatními gorilami. Během dne již snědla i nějaké měkké ovoce, zeleninu a listy ze zamrazených větví.

Zhruba 36 hodin od probuzení Kamby byla situace mnohem veselejší. Začala být mnohem aktivnější a často vyhledává kontakt s chovateli či ostatními členy skupiny. Když má hlad anebo žízeň, přijde k mříži a gestem nám to dává najevo. Její chůze je mnohem stabilnější a také toho mnohem více nachodí a méně naspí, takže chovatelé musí být čím dál více ve střehu. Jizva vypadá také dobře a jediným problémem byla lehce zvýšená teplota během odpoledne, což je po tomto zákroku běžné, a dalo se to proto očekávat.

I přesto, že je Kamba zatím vzorná pacientka a její rekonvalescence se dobře vyvíjí, nemáme ještě vyhráno. To budeme mít až po zahojení rány. Pevně věříme, že vše bude probíhat bez komplikací, a že budeme moct Kambu spojit s ostatními již za týden.

Vít Lukáš, kurátor primátů

Krok Kamby je už jistý. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Kambě nechybí chuť k jídlu. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha


Sloní samička se narodila v pátek nad ránem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní...

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní