Komplikovaný porod Kamby

Novinky u zvířat

25. 02. 2013


Pondělí 25. února 2013

Improvizovaný operační sál v Pavilonu goril. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaImprovizovaný operační sál v Pavilonu goril. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaPorod Kamby začal v neděli 24. února 2013 časně dopoledne, kdy jí odtekla plodová voda. Po několika hodinách přišla první zásadní komplikace: vyšla část pupeční šňůry, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Bohužel tím bylo rozhodnuto o osudu mláděte. Kamba navíc neměla kontrakce a bylo jisté, že nedokáže mrtvé mládě sama porodit. Z tohoto důvodu byla navzdory riziku, s nímž byl tento krok spojen, uspána a přemístěna na operační stůl. Vyšetření ukázalo, že mládě nebude možné vybavit porodními cestami a bylo tedy přistoupeno k císařskému řezu. Tento operační výkon proběhl bez komplikací.

Do záchrany Kamby se přímo na místě zapojilo více než dvacet chovatelů, veterinářů, humánních lékařů i dalšího zdravotnického personálu. Nepřímo se však na této akci podílel v uplynulých měsících mnohonásobně vyšší počet odborníků. Zoo Praha jim všem vyjadřuje velký dík a vděčnost.

Kamba zatím zůstává v jedné z ložnic v zázemí Pavilonu goril. Do nich mají přístup i ostatní členové skupiny tak, aby mohli s Kambou být v kontaktu.

Kamba v pražské zoo. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaKamba v pražské zoo. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaKAMBA

Kamba se narodila na počátku 70. let v Kamerunu. Její přesné datum narození neznáme, neboť do Evropy se dostala jako upytlačené mládě. 27. ledna 1974 přišla asi jako dvouletá do zoo v Lipsku, po jedenadvaceti letech se poprvé stěhovala. Jejím novým domovem se stala zoo v Duisburgu. Ani zde se však Kambě nedařilo zabřeznout, a tak po dalších čtyřech letech zamířila do zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Ani tam se však Kambě zabřeznout nepovedlo.

Do Prahy Kamba přišla v roce 2001. Záhy se však musela vrátit zpět do Dvora Králové, kde setrvala až do roku 2005, kdy opět putovala zpět do Prahy. Důvodem přesunu byla snaha dát geneticky nesmírně cenné Kambě poslední šanci mít vlastní mládě. Spojení se samcem Richardem se ukázalo jako úspěšné, Kamba nedlouho po příchodu do Prahy zabřezla.

V roce 2007 rodila Kamba poprvé. Mládě se rodilo zadními končetinami napřed a zahynulo. Kamba musela být tehdy dokonce uspána a při té příležitosti se objevily další komplikace – myom a srdeční problémy, kvůli nimž bezmála přišla o život také ona.

Navzdory tomu odborné konsilium vzápětí rozhodlo, že bude umožněno Kambě znovu zabřeznout. Ta však přestala na řadu let cyklovat. Krvácení se u ní znovu objevilo až v roce 2012, byl mu však přikládán patologický původ. Až posléze se ukázalo, že je ještě schopna reprodukce a že dokonce již zabřezla. Také její další porod 24. února 2013 byl velmi dramatický, mládě jej nepřeržilo a Kamba musela podstoupit náročný císařský řez, z kterého se nyní zotavuje v zázemí Pavilonu goril.

V pražské skupině funguje Kamba díky klidné povaze a zkušenostem jako silný tmelící prvek.

Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní