Klokan rudý - Karkulka

Novinky u zvířat

02. 10. 2012


Rozumná a klidná pohodářka

Seznamte s! Karkullka, (c) Zoo PrahaPůvod a chov

Karkulka se narodila v Praze 28. září 2011 a její matka pocházela z Holandska. V současnosti žije ve výběhu ve střední části zoo trio samic klokana rudého, doplněné klokany parma a vzácným klokanem bažinným. Karkulku mezi ostatními poznáte snadno – jediná má červeně zabarvený kožich.

Skupina je prozatím bez samce, nový partner pro Karkulku i další klokanice je však již v zázemí zoo a brzy by se ke skupině měl připojit. Skupinu zanedlouho také oživí další přírůstek. Karkulčina sestra totiž ve vaku ukrývá mládě, které by mělo co nevidět začít vykukovat na okolní svět.

Důmyslné rozmnožování

Klokani mají velice důmyslný systém rozmnožování. Samice disponují vakem, který slouží jako inkubátor. Mláďata se rodí ve stádiu zárodku, který by bez možnosti ukrýt se v mámině vaku nebyl schopný přežít. Velikostí se novorození klokani blíží kupříkladu fazoli. Novorozeně okamžitě po rychlém porodu přešplhá do vaku matky, kde se přisaje k mléčnému struku a nadále se ještě několik měsíců vyvíjí. Do vaku přitom však i ve chvíli, kdy už je zde nové mládě, zalézá odrostlejší mládě. Příroda pamatovala i na to, že každý potomek potřebuje v závislosti na stadiu vývoje odlišné složení mateřského mléka. Samice tedy musí dokázat v každém struku produkovat jiný typ mléka a každý potomek má struk svůj. To však není vše! V jedné ze dvou děloh klokaní samice totiž na svou chvíli čeká další, dosud nenarozené mládě. Tomu organismus matky nedovolí, aby se dále vyvíjelo, dokud samice definitivně neodstaví nejstaršího potomka a tím si neuvolní struk. Teprve pak se zárodek začne o překot vyvíjet a záhy přichází na svět. Jde tedy o jakousi pozastavenou březost. Tímto způsobem mohou matky klokanů „pečovat“ zároveň hned o tři potomky. 

Klokan rudý, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaKlokan rudý, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaPovaha

Karkulka je rozumná a klidná. Vzhledem k tomu, že ve výběhu žije od samého narození, nenechá se ničím moc rozházet. Zatímco menší druhy klokanů ve výběhu se snadno poplaší a svižně prchají pryč, Karkulka a ostatní klokani rudí raději zkoumají, zda přicházející člověk nenese něco dobrého na zub. Až když zjistí, že nově příchozí je bez dobrot, rozvážně odskáčou opodál a spokojeně se pasou.

Co se týče jídla, není Karkulka příliš vybíravá. Radost jí spolehlivě udělají jablka a salát. S chutí si pochutná i na mladé trávě. I proto je vždy po dlouhé zimě nedočkavá, až sleze sníh a vyraší první šťavnatá stébla. Každý správný klokan ví, že ta jsou nejlepší!

 

Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní