Cestovatelské přednášky 2016

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  20. 12. 2015


Každé úterý v lednu, únoru a březnu!

Foto: Petr Jan Juračka Foto: Petr Jan Juračka

Úterní podvečery ledna, února a března patří v zoo exotickým dálkám. Ve Vzdělávacím centru u hlavního vchodu proběhne cyklus přednášek, který představí úžasné kouty světa, jimiž vás provedou ostřílení cestovatelé.

Přednášky začínají v 18.00, vstupné na přednášku činí 50 korun.

19. 1. Ludmila Puldová – Venezuela
Zapomenutý svět uprostřed džungle. Gran sabana (Velká louka) skrývá nejvyšší vodopád světa Salto Angel nad peřejnatou řekou Churún. Výstup na tajuplnou stolovou horu Roraima na pomezí Venezuely, Guyany a Brazílie, tajemný svět černých skal. Plavba po vodách delty Orinoka, obydlí postavená na kůlech nad řekou, tradiční život místních indiánů kmene Warao.

Foto: Ludmila PuldováFoto: Ludmila Puldová

26. 1. Kateřina Krejčová – Barma
Místo, kde se může stát všechno a často neuvěříte, dokud se to nestane právě vám. Nedivte se, pokud uvidíte malého kluka jedoucího na buvolu, taxikáře sedícího za volantem na plastové stoličce nebo široké autosedačky umístěné v malé dřevěné loďce pro pohodlí zahraničních turistů. Chudá země, kde lidé žijí v chýších z palmového listí, a na každém rohu stojí zlatá pagoda. Díky sociálnímu systému založenému na darování a vzájemné mezilidské pomoci tady nikdo nemá hlad. Zažijte velkolepé oslavy, jaké nelze vidět nikde jinde, a festivaly, kde může jít i o život. Nechte se fascinovat Barmou!

Foto: Kateřina KrejčováFoto: Kateřina Krejčová

2. 2. Dana Kyndrová – Gruzie – Arménie
Divoká příroda kavkazských hor s tradiční architekturou obranných věží a mytická hora Kazbek. Odedávna křižovatka kultur a národů, stopy zde zanechaly nejmocnější říše starověku, odehrávají se zde kapitoly řeckých bájí i Starého zákona. Raně křesťanské kláštery malebně umístěné na skalních útesech, jeskynní města, jezero Sevan a v neposlední řadě živé metropole Tbilisi a Jerevan. Gruzie je považována za pravlast vína a Arménie je hrdá na svůj skvělý koňak.

Jetzeri Sevan, foto: Dana KyndrováJetzeri Sevan, foto: Dana Kyndrová

9. 2. Dominika Kobzová – Severovýchodní Indie – 7 sester
Angličané oblast nazývali 7 Sisters, čtyři státy navštívíme. Vychutnáme lokality nejlepšího čaje světa, prozkoumáme oblasti rozličných etnik, zvyků a tradic. Cesta tajuplnými končinami není fyzicky náročná, přesto překvapí. Procestujeme společně velké území svérázných kmenů, kde se místy zastavil čas. Poznáme státy Assam - Meghalaya - Nagaland - Arunachal Pradesh. Výprava do záhadné severovýchodní INDIE vklíněné mezi Tibet, Bhútán, Barmu a Bangladéš.

Foto: Dominika KobzováFoto: Dominika Kobzová

16. 2. Pavel Bém – Nepál – Manaslu, hora ducha a duchů
Tajemná, magická a falická Manaslu (8 163 m), je osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri, v centrální části nepálského Himaláje. Je horou „duchů“. Či přesněji - posvátnou horou „duše“ a „Ducha“. A také intelektu. V sanskrtu znamená slovo „manasa“ právě duši, duchovno či intelekt. Reprezentuje pozitivní síly světa, ovládané vědomí, svět meditace, spirituality a duchovního poznání. Osmá nejvyšší hora světa je symbolem nekonečna i univerzální božské jednoty. Ukrývá v sobě a ve svých dvou nádherných vrcholech mužský i ženský princip. Oba dohromady pak vyjadřují naplnění a jednotu celku. Žijí zde Gurungové, původní tibetské etnikum. Jaro 2015 bylo na Manaslu a v centrálním Himálaji velmi divoké. Nejprve napadlo v průběhu zimního monzunu obrovské množství sněhu, nejvíce za posledních 40 let. A potom přišlo ničivé zemětřesení. Celý masív osmé nejvyšší hory světa ležel sotva pár desítek kilometrů od epicentra jednoho z nejhorších zemětřesení na Zemi vůbec. Do pohybu se daly obrovské masy ledu, sněhu i skal. Zničily prostá a chudá obydlí místních obyvatel, přístupové cesty i mosty přes divoká himálajská údolí. Kutang i Horní Nubri zůstaly zcela odříznuty od okolního světa. Většina expedic byla pořádně „otřesena“ a ze zdravého pudu sebezáchovy to zabalila. A ty co to nezabalily, měly smůlu na počasí a sněhové podmínky. My jsme měli smůlu a štěstí v jednom. Čas zemětřesení jsme prožili s místními Gurungy dole v údolí a byť je to kruté, žádné pomoci zvenku se jim nedostalo. Byli odkázáni pouze sami na sebe. S našimi skromnými možnostmi jsme se snažili pomáhat alespoň my. Když už po několika dnech nebylo jak ani čím, vyrazili jsme nahoru. Cesta dolů pro nás nevedla. Nevedla totiž pro nikoho. Odměnou za odvahu, či spíše opovážlivost nám bylo nádherné počasí a fantastická panenská čistota hory.

Foto: Pavel ManasluFoto: Pavel Manaslu

23. 2. Sandra Neumanová – Do Ria na karneval
Když se řekne Brazílie, každému se vybaví Rio de Janeiro. No a když se řekne Rio de Janeiro, každému se hned vybaví karneval. Tak proč se mu nepodívat pod pokličku? Věděli jste, že tento karneval je zapsán v Guinessově knize rekordů, protože je považován za největší na světě? Že cena lístku na jeden večer se vyšplhá až na 1500 dolarů? Prozradím vám mnohé z tajemství, které tento světově proslulý karneval skýtá!

Foto: Sandra NeumanováFoto: Sandra Neumanová

1. 3. Michal Thoma – Čtyři klenoty Himálaje
Indie – Darjeeling – Sikkim – Bhútán – Nepál. Cesta po čtyřech nejvýznačnějších krajích východního Himálaje. Dárdžiling zaujme zašlou krásou koloniálních dob a dramatickým pohledem na třetí nejvyšší horu světa Kančendžengu. V Sikkimu jsou k vidění buddhistické kláštery i posvátná horská jezera. V západním Bengálsku je možné se vypravit na hřbetech slonů pozorovat nosorožce. Bhútán je do sebe ponořená krajina zachovávající si vlastní buddhistické tradice a kulturu. A nakonec Nepál v němž se odjakživa prolínal buddhismus a hinduismus.

Foto: Michal ThomaFoto: Michal Thoma

8. 3. Adriena Vyzulová – Hrdá Etiopie
Jedna z nejautentičtějších zemí Afriky. Amharský sever s legendami opředenou tisíciletou historií, skalní kostely v Lalibele a Tigray, Archa úmluvy v Axumu, svátky Timkat jako vystřižené ze Starého zákona. Nejdivočejší kmeny údolí řeky Omo, útoční Mursi se samopaly a talířky ve rtech, Hamer odění v kozích kůžích, rituál dospívání Skok na býka. Dechberoucí scenérie hor Simien a Bale, endemické druhy pavián dželada, vlček etiopský. Pekelná proláklina Danakil, sopečné jezero Erta Ale, sirné prameny Dadol, solná jezera a velbloudí karavany.

Adriena VyzulováAdriena Vyzulová

15. 3. Karel a Jana Wolfovi – Kouzla Jihovýchodní Asie
Jana s Karlem vám představí nezapomenutelná místa Laosu, Kambodži, Vietnamu a Indonésie, která navštívili v rámci několikaměsíční cesty po JV Asii. Vydáme se do Kambodži za tajemným chrámem Angkor Wat. S větrem o závod pojedeme na bambusové drezíně. Budeme sjíždět písečné duny ve Vietnamu. Vyrazíme i za horskými kmeny severního Vietnamu nebo za zapomenutými Mentawajci indonéského ostrova Siberut. JV Asie je jedinečnou směsí barev, vůní, milých lidí, dávné historie a velkého dobrodružství.

Foto: Karel a Jana WolfoviFoto: Karel a Jana Wolfovi

22. 3. Blanka Trojan Svobodová – Mongolsko – Nomádkou na 20 dní
Cestovaní Mongolskem od jezera Khovsgol až k poušti Gobi – stopem, na koni, kajaku a místní dopravou. Jak se cestuje v zemi modré bezmračné oblohy, kde : na 13 koní připadá jeden člověk, 1,5 milionu z celkových 3 milionů Mongolů žije v hlavním městě, vodka často nahrazuje vodu, si své obydlí odvezete na 1 velbloudovi... a mnohem více.

Foto:  Blanka Trojan SvobodováFoto: Blanka Trojan Svobodová

29. 3. Rudolf Švaříček - Z Bhútánu do Kazachstánu
Audience u krále Bhútánu. Nepálské otřesy i radosti. Pandy i obří Buddhové. Největší klášter světa pro 30 000 mnichů a mnišek. Divoké koňské slavnosti, nomádi s puškami, unikátní závody jaků. Nazdobené krasavice celého Tibetu. Pitoreskní cirkus. Šamanské rituály plné krve a emocí. Propichování tváří i těl, upadání do extáze, rituální obětiny. Nejdelší kamenná zeď mani na světě. Nejposvátenější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína má hodně největších věcí na světě… Velká zeď i malé duše… Posvátné hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan a prý nejkrásnější hora světa – Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa… Ochutnáte odlišné světy…!

Foto: Rudolf ŠvaříčekFoto: Rudolf Švaříček


Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

V sobotu 23. června u nás zjistíte, jak se žije nejvyšším zvířatům. U Afrického domu bude připraven informační stánek k Mezinárodnímu dni žiraf a čekají vás i speciální komentovaná krmení.

Sysel obecný, foto: Pavel Brandl, Zoo Praha

Máte rádi zvířata? Máte rádi Zoo Praha? Chcete se seznámit blíže s in-situ projekty Zoo Praha a dozvědět se mnohem více, než běžní návštěvníci? Chcete nakouknout do zákulisí zoo? Chcete poznat divoká zvířata, která žijí v...
Přihlášení k newsletteru