Tvořivé dílny: udělejte zvířatům radost

Akce v Zoo Praha

Helena Petáková  |  14. 06. 2021


Přijďte nám pomoct vyrábět hračky a další zábavné předměty pro zvířata. Uděláte tím radost sobě i jim! Nejbližší termín je sobota 19. června 2021.

Medojed kapský si užívá proutěné koule naplněné dřevitou vlnou a kousky masa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Medojed kapský si užívá proutěné koule naplněné dřevitou vlnou a kousky masa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Takzvaný enrichment, tedy obohacování života zvířat o nové podněty, je nedílnou součástí řádně vedeného chovu v lidské péči. Enrichment má mnoho podob, jednou z nich jsou i hračky z nejrůznějších materiálů. A právě ty nám můžete pomoct vyrábět.

Semináře a dílničky vede specialistka na enrichment a welfare Markéta Lavická. Na začátku každého setkání vás nejprve seznámení se zvířaty, pro která se ten den budou vyrábět enrichmentové prvky, a poví vám víc o jejich chování a potřebách. Potom už se pustíte do samotné výroby – například piňat (maket kořisti), polštářů naplněných senem, koulí a košíků z proutí, hraček z papíru, šišek, kokosových ořechů atd.

Hned ten den pak chovatelé umístí vyrobené předměty do výběhů a vy budete rovnou moci pozorovat jejich účinek na zvířata.

Workshopy se konají přímo v Zoo Praha a jejich kapacita je omezená. Proto je nutné se předem přihlásit na mail lavicka@zoopraha.cz. Mailem vám pak přijde informace o času setkání a další podrobnosti. Nejbližší workshop bude v sobotu 19. června 2021.

Program setkání

  • Zahájení workshopu ve Vzdělávacím centru v 9.15 hod.
  • Krátké seznámení s konceptem enrichmentu a druhem, pro který se bude enrichment vyrábět.
  • Tvoření (cca 1,5 hod.).
  • Společné předání výrobků chovateli, který je umístí do expozice.
  • Pozorování účinku enrichmentu na zvířata.

Důležitá upozornění

Účastník workshopu:

  • nesmí vykazovat příznaky nákazy covidem-19,
  • musí mít respirátor/roušku,
  • před zahájením workshopu se musí prokázat bezinfekčností, a to: negativním testem (PCR platí 7 dní, antigenní 72 hodin), nebo prodělaným onemocněním covid-19 během posledních 180 dnů, nebo očkováním, kdy od první dávky vakcíny uplynulo alespoň 22 dnů, nejdéle však 3 měsíce; u dětí může být doklad o bezinfekčnosti nahrazen čestným prohlášením rodičů, že dítě absolvovalo ve škole test s negativním výsledkem; pro děti do 6 let tato povinnost neplatí.

Pracovníci zoo kontrolují dodržování výše uvedených opatření, a pokud se účastník neprokáže dokladem o bezinfekčnosti, pracovník zoo jej z účasti na workshopu musí vyloučit.

Vzhledem k časnému zahájení workshopu doporučujeme zakoupit si vstupenku do zoo online.

Z proutí můžete vyrobit spoustu předmětů, které udělají radost například ledním medvědům. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.Z proutí můžete vyrobit spoustu předmětů, které udělají radost například ledním medvědům. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Výtěžek z prodeje suvenýrů s motivem našich tasmánských čertů bude určen na podporu programu „Save the Tasmanian Devil Appeal“ a na vývoj vakcíny proti rakovině tváře, která ohrožuje ďábly medvědovité ve volné přírodě

Přijďte v neděli 22. srpna do Zoo Praha a vyhrajte ceny z nové řady suvenýrů s motivem našich tasmánských čertů. V nabídce jsou například speciální ďáblova piva, originální trička, kuchyňské zástěry nebo praktické sešity...

Očkovací autobus hlavního města a pražského dopravního podniku postupně objede hojně navštěvovaná místa po městě, jako jsou náplavky, Botanická zahrada či Olympijský festival. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Hlavní město Praha se rozhodlo zjednodušit a co nejvíce přiblížit cestu k očkování proti covid-19 všem zájemcům, kteří se ještě k očkování neregistrovali, nezískali termín nebo prozatím s očkováním váhají. Očkovací...
Přihlášení k newsletteru