Tvořivé dílny: udělejte zvířatům radost

Akce v Zoo Praha

Helena Petáková  |  11. 10. 2021


Přijďte nám pomoct vyrábět hračky a další zábavné předměty pro zvířata. Uděláte tím radost sobě i jim! Nejbližší termín je sobota 16. října 2021.

Na workshopech můžete vyrábět i takovéto „ježky v kleci“ pro horské papoušky nestory kea. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Na workshopech můžete vyrábět i takovéto „ježky v kleci“ pro horské papoušky nestory kea. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Takzvaný enrichment, tedy obohacování života zvířat o nové podněty, je nedílnou součástí řádně vedeného chovu v lidské péči. Enrichment má mnoho podob, jednou z nich jsou i hračky z nejrůznějších materiálů. A právě ty nám můžete pomoct vyrábět.

Semináře a dílničky vede specialistka na enrichment a welfare Markéta Lavická. Na začátku každého setkání vás nejprve seznámení se zvířaty, pro která se ten den budou vyrábět enrichmentové prvky, a poví vám víc o jejich chování a potřebách. Potom už se pustíte do samotné výroby – například piňat (maket kořisti), polštářů naplněných senem, koulí a košíků z proutí, hraček z papíru, šišek, kokosových ořechů atd.

Hned ten den pak chovatelé umístí vyrobené předměty do výběhů a vy budete rovnou moci pozorovat jejich účinek na zvířata.

Workshopy se konají přímo v Zoo Praha a jejich kapacita je omezená. Proto je nutné se předem přihlásit na mail lavicka@zoopraha.cz. Mailem vám pak přijde informace o času setkání a další podrobnosti. Nejbližší workshop bude v sobotu 16. října 2021.

Program setkání

  • Zahájení workshopu ve Vzdělávacím centru v 9.15 hod.
  • Krátké seznámení s konceptem enrichmentu a druhem, pro který se bude enrichment vyrábět.
  • Tvoření (cca 1,5 hod.).
  • Společné předání výrobků chovateli, který je umístí do expozice.
  • Pozorování účinku enrichmentu na zvířata.

Důležitá upozornění

Účastník workshopu:

  • nesmí vykazovat příznaky nákazy covidem-19,
  • musí mít respirátor/roušku.

Vzhledem k časnému zahájení workshopu doporučujeme zakoupit si vstupenku do zoo online.


V pražské zoo už svítí vánoční strom. V neděli v podvečer jej rozsvítil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který přivítal návštěvníky vánoční zdravicí. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzrostlou kavkazskou jedli rozsvítil v neděli v podvečer ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Návštěvníci měli také možnost obdivovat betlém, do kterého letos přibyly dvě figury ledních medvědů, a model expozičního celku Arktidy.

Vánoční strom v Zoo Praha se rozsvítí v neděli po 17. hodině na Veselovského louce v dolní části areálu. Do betléma pod stromečkem letos přibyly nové figury ledních medvědů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V neděli 28. listopadu pražská zoo v 17.00 rozsvítí svůj vánoční strom – vzhledem k protiepidemickým opatřením letos ovšem bez hostů, bez koled, bez proslovů a rozhovorů a bez soutěží. 
Přihlášení k newsletteru