Na obsah stránky Choose different language
Vyhledávací formulář
   
       


Zpět na předchozí stránku

Magot (makak magot)

Nalezená zvířata

Přeskočit výpis nalezených zvířat
(Macaca sylvanus)
DE - Berberaffen
EN - Barbary macaque

Třída: savci, Řád: primáti, Čeleď: kočkodanovití

Zeměpisné rozšíření: Afrika
severní Afrika (Atlas) a Gibraltar

Biotop: hory, listnatý a smíšený les
horské svahy se světlými lesy, hlavně cedrovými a dubovými

Potrava: části rostlin, bezobratlí
plody, listy, výhonky, hlízy, bezobratlí (především hmyz)

Rozměry: délka těla 55-75 cm, ocas nemá, hmotnost 4-15 kg

Rozmnožování: Samice je březí 3 měsíce a rodí 1 mládě, které zpočátku nosí na hrudi a později vozí na hřbetě.

Zajímavosti:

Magoti jsou statné opice, samci jsou mnohem větší než samice. Žijí v rodinných tlupách, v nichž je pořádek udržován pomocí vzájemné péče o srst. obecné pravidlo, že jedinec společensky výše postavený (a obvykle silnější) si nechává probírat kožich od svého podřízeného (a slabšího). Výjimkou jsou malá mláďata, kterým probírají srst dospělí.
Zdržují se převážně na zemi, i když dovedou také obratně šplhat po skalách i po stromech. V 19. století byli vysazeni na Gibraltarské skále.
Tlupa magotů může zahrnovat až 40 členů. Jádrem skupiny jsou dospělé samice a jejich mláďata, vůdčí postavení zastává dominantní samec. Ten svou početnou rodinu hlídá a brání. Věnuje se i výchově potomků a nečiní rozdíl mezi svým vlastním nebo cizím mládětem.
Původní domovinou magotů je severní Afrika, takže jsou jedinými zástupci makaků, kteří nežijí v Asii. Je zároveň i jediným evropským primátem, protože byl vysazen na Gibraltaru. Neví se sice přesně kdy a kým, ale o dnešní populaci pečuje britská posádka. V zoo je chováme od roku 1950, s krátkou přestávkou v letech 1998-2001.


Umístění: V ubikaci v dolní části zoo, v létě sdílejí společný výběh s paovcemi hřivnatými.

Přiložené obrázky


Přeskočit menu
Menu

Jste 198709823 návštěvníkem našich stránek od 18.2.2004

Denní návštěvnický rekord v roce 2009, 4. 4.: 20 048
Počet návštěvníků Zoo Praha v roce 2013 od 1. 1. do 19. 5.: 392 542