Ekonomická zpráva
Ekonomicky byl rok 2003 rokem úspěšným. Dík zvýšené návštěvnosti (o 16,5% proti roku 2002) byly vyšší tržby ze vstupného – o 11,330 mil. Kč více než v roce 2002. Výrazně vyšší byl i zisk z doplňkové činnosti, který dosáhl 5,7 mil. Kč. Vlastní příjmy včetně darů (bez povodňového pojistného plnění) dosáhly 68,2 mil. Kč. V tomto roce byly taky uzavřeny pojišťovnou Kooperativa povodňové škody a zoo byl vyplacen doplatek pojistného plnění ve výši 92,6 mil. Kč, takže celkové pojistné plnění činilo 162,6 mil. Kč. Tyto prostředky byly z části použity na opravy a rekonstrukce povodní postižených objektů, jejich zůstatek ve výši 103,4 mil. Kč je významným zdrojem investičního fondu pro příští období. Z těchto prostředků se budou hradit především náklady na obnovu areálu zahrady.
V rámci opravy a údržby areálu byla realizována řada akcí, z těch nejvýznamnějších lze jmenovat:
- opravu pavilonu želv (1,5 mil. Kč) sestávající z výměny obvodového pláště a střešní krytiny, elektroinstalace, repase zařízení kotelny a obnova tzv. zelené střechy;
- opravu areálu výběhu medvědů a malých šelem včetně návštěvnických komunikací a opěrných kamenných stěn (2,5 mil. Kč);
- opravu objektu Bažantnice (0,8 mil. Kč), v rámci které byly vyměněny sendvičové izolační konstrukce,opravena elektroinstalace a v případech, kdy byly voliéry posunuty povodní, jejich opětovné usazení;
- opravy výběhů (losi, gepardi, zubři takini) při nichž bylo opraveno oplocení, provedeny terénní úpravy a příkopování;
- opravu terárií v pavilonu slonů;
- opravu telefonních sítí v celém areálu zahrady.
Na opravu skalního masivu tvořícího severní hranici dolní části zahrady byly zřizovatelem poskytnuty účelové prostředky ve výši 6 mil. Kč, samotná oprava si vyžádala náklad 6,5 mil. Kč. Tím mohla být znovu zprovozněna návštěvnická cesta probíhající při patě tohoto skalního masivu.
Celkem bylo na opravy a udržování spotřebováno 27,1 mil. Kč, z toho 11 mil. Kč na opravy vyvolané povodní. Celkové povodňové náklady dosáhly výše 20,3 mil. Kč.
V roce 2003 přispěl zřizovatel na provoz zahrady celkovou částkou 108,8 mil. Kč (včetně účelových prostředků), přičemž tyto prostředky byly zcela vyčerpány.
Z ekonomického hlediska byl rok 2003 úspěšný i v doplňkové činnosti, ve které jsme dosáhli hrubého zisku před zdaněním ve výši 5,7 mil.Kč.
Investiční výstavba v roce 2003 zaznamenala výrazný nárůst:
v mil.Kč
|
|
2002 |
2003 |
2003/2002 |
|
příspěvek zřizovatele |
33,6 |
118,8 |
3,5 |
|
vlastní zdroje |
3,6 |
23,7 |
85,3 |
|
celkem |
37,2 |
142,5 |
3,8 |
Nejvýznamnější investiční akce co do nákladů byly:
|
mil.Kč | ||
|
1. |
Rekonstrukce tzv. Bechyňova pavilonu (Sečuan) |
14,5 |
|
2. |
Rekonstrukce pavilonu goril |
16,7 |
|
3. |
Rekonstrukce pavilonu kočkovitých šelem |
20,2 |
|
4. |
Rekonstrukce pavilonu malých živočichů (Afrika zblízka) |
9,1 |
|
5. |
Rekonstrukce objektu Statek |
7 |
|
6. |
Vodní svět |
20,1 |
|
7. |
Stáj „C“ |
9,2 |
Tak jako v předchozích dvou letech, byla i v roce 2003 ekonomika zoo podrobena auditu, jehož výsledek byl příznivý, tedy bez výhrad.
Další články v sekci ... Výroční zpráva 2003
- Stavy zvířat - obojživelníci, bezobratlí
- Stavy zvířat - plazi
- Stavy zvířat - ptáci
- Finanční vypořádání INVESTIČNÍ VÝSTAVBY za rok 2003
- stavy zvířat - savci
- Hospodaření ZOO v roce 2003
- Základní údaje
- Stavební činnost
- Návštěvnost
- Dárci, sponzoři, partneři
- Výchova a vzdělávání
- Programy
- PR, marketing, media
- Chovatelství - veterinární zpráva
- Chovatelství - kůň Převalského
- Chovatelství - plazi
- Chovatelství - ptáci
- Chovatelství - savci (kopytníci)
- Chovatelství - Savci (kromě kopytníků)
- Chovatelství - přehledy
- Přehled událostí
- Management
