Nesnězme planetu

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  04. 05. 2015


Nevím, zda se již někdy některá zoologická zahrada účastnila Světové výstavy, ale pro tu naši, pražskou, znamená právě zahájené Expo 2015 Miláno naprostou premiéru.

Unikátní e-Bolid Jakuba Nepraše najdou návštěvníci Expa 2015 na střeše Českého pavilonu. Foto: Jakub Nepraš Unikátní e-Bolid Jakuba Nepraše najdou návštěvníci Expa 2015 na střeše Českého pavilonu. Foto: Jakub Nepraš

Samozřejmě chceme Zoo Praha představit světu – ostatně jak jinak na Světové výstavě -, avšak současně je naším cílem demonstrovat smysl moderních zoologických zahrad. Ten koresponduje s tématem letošního Expa Feeding the planet, energy for life mnohem víc, než by se možná na první pohled zdálo. Feeding the planet, uživit planetu, totiž znamená uživit ji a přitom zcela nezničit. Nebo, chcete-li, nesníst ji - a to není ani příliš velká nadsázka.

Příklad: Jestliže se v jihovýchodní Asii a stále více také v tropické Africe na úkor původních tropických lesů rozšiřují plantáže palmy olejné, znamená to, že spolu s palmovým olejem – obsaženým dejme tomu v našich tradičních hořických trubičkách - „konzumujeme“ orangutany a stovky dalších druhů zvířat, které vinou zakládání plantáží přicházejí o své prostředí…

A podobných příkladů – třebas nikoli spojených takhle přímo s „konzumací“ zvířat – by bylo možné najít stovky. Zoo Praha se proto na Expu 2015 v Miláně představuje e-Bolidem, který je v mých očích zpodobněním mrtvé, „snědené“, planety. V tomto kusu beztvarého kamene o průměru asi tří metrů se však nachází sedm otvorů, k nimž se můžete sklonit či naopak vyšplhat, a spatříte život, který se v rámci celé řady našich projektů snažíme zachránit. Koně Převalského v Mongolsku, gorily a pralesní slony ve střední Africe, gaviály v Indii, ale třeba také užovky podplamaté v Troji.

Je velmi působivé vidět tak rozdílná a současně úchvatná zvířata v nitru „mrtvé planety“ - a to tím spíš, že u některých z nich je využívána prostorová iluze, kdy počítač posouvá různé vrstvy videí podle směru pohledu diváka. Třebaže nejde o přepis skutečnosti, nýbrž o stylizaci, měl jsem při jejím sledování pocit nesmírně blízký tomu, jaký jsem zažíval, když jsem pozoroval gorily a slony na pralesních mýtinách v Konžské pánvi nebo natáčel gaviály na Čambalu…

Přijeďte se tedy podívat na e-Bolid do Milána; Expo 2015 potrvá až do konce října. Ale kdybyste to snad nestihli, nemusíte litovat. E-Bolid bude po skončení Světové výstavy umístěn v naší zoo, poblíž nově budovaného Rákosova pavilonu. Ostatně, není nepodstatné, že každou návštěvou Zoo Praha podporujete i naše projekty na ochranu ohrožených druhů!

Snímek koláže z e-Bolidu, autor Jakub Nepraš


Vyfotografovat hroznýška tatarského byla výzva: okamžitě mizel v písku. Foto Miroslav Bobek

Bájný olgoj chorchoj má připomínat střevo naplněné krví. Píše se o něm také jako o písečném červu. Obojí je ostatně obsaženo v jeho mongolském jménu: „olgoj“ znamená tlusté střevo a „chorchoj“ červa. Těmto...

Ovíječ skvrnitý. Foto Miroslav Bobek

Prý to celé vzniklo tak, že když Holanďané začali na Jávě s pěstováním kávovníku a vcelku pochopitelně nepřáli polnímu pychu, pražili si místní obyvatelé kávová zrnka, která prošla trávicím traktem ovíječů skvrnitých....




Přihlášení k newsletteru